W życiu każdego człowieka zdarzają się momenty, w których chcemy coś zmienić. Kwestia ta dotyczy również naszych mieszkań. Aby przemienić ich wnętrza nie jest koniecznie wykonywanie całkowitego remontu, który bywa długotrwały i dość kosztowny. Czasem wystarczy dodanie kilku elementów dekoracyjnych, aby pomieszczenie nabrało całkowicie nowego charakteru. Jednym z możliwych sposobów, który potrafi stworzyć ogromną różnicę jest umieszczenie w pokoju nowego dywanu. Przy jego zakupie należy rozważyć kilka kwestii.

Dopasowanie do wnętrza i domowników
Musimy dobrać odpowiedni rodzaj dywanu do pomieszczenia, w którym się znajdzie oraz do osób, które będą z niego korzystać. Inny dywan bowiem wybierzemy do sypialni, inny do salonu, a jeszcze inny do pokoju dziecięcego. Powinniśmy się zastanowić nie tylko jaka jego wielkość i kształt będą odpowiednie, ale również zainteresować się kwestią jego czyszczenia.

Jak wybrać dywan do pokoju?
Mając na przykład psa może okazać się, że lepszym wyborem będzie taki z krótkimi włóknami, który bezproblemowo, szybko i dokładnie wyczyścimy. Najlepszy też w tym przypadku byłby dywan wzorzysty, który maskuje ewentualne plamy i zabrudzenia.
Poza tym, powinniśmy zastanowić się co chcemy osiągnąć poprzez umieszczenie dywanu w pomieszczeniu. Jeśli ma być on głównym miejscem zabaw dzieci powinien zajmować znaczną część pokoju. Jeżeli dywan ma spełniać funkcję głównie dekoracyjną musimy przede wszystkim określić czy ma on być kolorystycznie dopasowany do wnętrza, czy tworzyć raczej kontrast (obie wersje mają swoich zwolenników).

Parametry
Aby mieć pewność, że wybierzemy dywan naszych marzeń i będzie on nam służył latami powinniśmy zainteresować się kwestią ich właściwości i dokładnie porównać wybrane przez nas modele. Pierwszym z parametrów, na który warto zwrócić uwagę jest rodzaj tworzywa, z którego dywan jest zrobiony. Odgrywa to kluczową kwestię, ponieważ to właśnie ten czynnik odpowiada nie tylko za jego wygląd, ale także za podatność na zabrudzenia lub zniszczenia.
Należy zapoznać się z cechami różniącymi poszczególne tworzywa naturalne i sztuczne. Przykładowo dywan zrobiony z wełny bardzo rzadko ulega odkształceniom i jest trwały, ale nie jest polecany dla alergików, uczulonych na wełnę. Kolejnymi parametrami wartymi rozpatrzenia jest runo, które odpowiada za miękkość dywanu oraz gęstość, która odpowiada za ilość włosia na metr kwadratowy. Dywany o większej gęstości są cięższe i trwalsze.
Kiedy już rozważymy powyższe zasady, to zostaje nam tylko wybór wzoru dywanu. Na rynku jest dostępnych tysiące najróżniejszych modeli, co daje nam gwarancję, że znajdziemy dla siebie dywan spełniający nasze oczekiwania.