Niektórzy określają dywany ręcznie tkane jako rękodzieło i słusznie, bo nierzadko prezentują się one fenomenalnie. Wykonywane są przy pracy ludzkich rąk, co sprawia, że każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Czas potrzebny na wykonanie takiego dywanu jest znacznie dłuższy niż czas produkcji dywanu maszynowego, a nakład ludzkiej pracy jest o wiele większy. Co sprawia, że dywany naturalne tkane ręcznie są tak popularne, mimo, że ich cena znacząco przewyższa cenę dywanów sztucznych?
Od wielu, wielu lat uważa się, że ręcznie wytkany dywan jest symbolem bogactwa, kiedyś uznawano go nawet za znak wysokiego społecznego statusu. Na ręcznie tkany dywan mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. I choć patrząc na dostępne dzisiaj modele dywanów ręcznie wiązanych trudno w to uwierzyć, ale pierwsze dywany tego typu pojawiły się w Azji jeszcze przed naszą erą!
Aby mógł powstać dywan ręcznie tkany, konieczne są osnowy i przędza. Osnowy to pionowe nici, wokół których zawija się przędzę. Jeśli przędza owinięta zostanie wokół dwóch nici położonych obok siebie, mówimy o dywanie tureckim. Jeśli natomiast przędzę owiniemy wokół jednego splotu, powstanie dywan perski. Całkiem odmienną metodą jest przeplatanie na przemian przędzy i osnowy, co w efekcie daje splot płaski.
Dywany ręcznie tkane dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Jak przebiega barwienie takiego dywanu? Najbardziej naturalnym sposobem jest barwienie naturalnymi barwnikami, które pozyskuje się z roślin czy owoców. Obecnie jednak dopuszcza się barwniki syntetyczne, które są tańsze i do których dostęp jest łatwiejszy.
Dywany ręcznie tkane wykonane z naturalnej wełny lub jedwabiu są niezwykle wytrzymałe, odporne na zniszczenia i odkształcenia. Z powodzeniem mogą służyć nam w każdym wnętrzu, również w salonie. Takie rozwiązanie zapewnia ekskluzywny wygląd każdemu wnętrzu. Dzisiaj tę namiastkę luksusu może mieć niemal każdy, a cena za nią nie jest już aż tak mocno wygórowana, jak kiedyś.